Jeg skrev denne side i 2012 og i 2022 anser jeg effekten af at drikke basisk (evt. ioniseret) vand for ringe.
Michael Maardt 2012
Det tilrådes at begynde langsomt den første uge, måske to uger. Kroppen skal vænne sig til basisk vand. Start evt. med at blande det basiske vand med det vand, du normalt drikker. For mig tog det 7-10 dage. Efter 2 uger drak jeg basisk vand med pH 9.0 og det gik fint.
Jeg vil anbefale dig at læse så meget du kan på nettet.
Nogle "anbefaler at drikke basisk vand over 8,5 på tom mave, dvs. enten mindst 30 minutter før et måltid eller 2 timer efter et måltid." Rob Thomas er uenig og skriver: "Maven skelner ikke mellem mad og væske, når det handler om pH. Det ville være det samme som at sige, at man skulle undgå basedannende grøntsager, hvilket er noget sludder."
Han har selv i 5 år drukket basisk vand, også til måltiderne, uden problemer. Jeg drikker sjældent til måltiderne.
Bedst er at drikke det umiddelbart efter at det er lavet. Det antioxidante potentiale forsvinder i løbet af 8-10 timer, så jo hurtigere du drikker det, desto bedre. Se mine tests
Koldt i en lufttæt beholder, som ikke tillader lys at trænge igennem. Mørkeblå flasker / drikkedunke kan bruges.
Copyright © 2011-2025 by Michael Maardt. Du er på rent-postevand.dk